آب و هوای قشم، هواشناسی 10 روز آینده

چیزهایی که باید از آب و هوای قشم بدانیم

آب و هوای قشم از نوع گرم و مرطوب است. جزیره قشم به دلیل واقع شدن در نزدیکی تنگه هرمز و قرار گرفتن در خلیج همیشه فارس، یکی از پرجمعیت ترین و توریست پذیرترین جزایر ایران به شمار می رود.

قشم رطوبت نسبی بالایی دارد. اما تفاوت دمایی در طول سال را هم برای قشم شاهد هستیم. آب و هوای قشم در تابستان بسیار گرم بوده و به دلیل رطوبت بالا در ماههای تابستان تردد به این جزیره در این زمان توصیه نمی شود.

از تیرماه تا اواخر شهریور ماه بهتر است از سفر کردن به قشم چشم پوشی کنید. البته اگر خیال دارید که از غواصی و شنا در دریا لذت ببرید، تابستان فرصت خوبی برای سفر شما خواهد بود.

در عوض بقیه ماههای سال، زمان بسیار مناسبی برای سفر به این جزیره است. میانگین دمای حداقل و حداکثر قشم در طول سال بین 18 تا 46 درجه در نوسان است.

قبل از سفر به قشم و کیش اولین کاری که می‌کنید بررسی آب و هوای این دو جزیره زیباست . ما در این مقاله میخواهیم هر آنچه در مورد :

-پیش‌بینی آب و هوا در کیش و قشم در ۳۰ روز آینده

-بهترین زمان سفر به قشم و کیش

لازم است بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. بعد از خواندن این مقاله هیچ سوالی در مورد آب و هوای قشم برای شما نمی ماند. حتما اگر نظری پرسشی پیشنهادی دارید برای ما در اخر مقاله کامنت بذارید .

عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • بهترین زمان سفر به قشم
  • بهترین زمان برای دیدن جاذبه‌های طبیعی
  • بهترین زمان مناسبت‌ها و مراسم‌های محلی قشم
  • گردشگری برنامه‌ریزی شده با پیش بینی آب و هوای قشم
  • هواشناسی کیش ۱۰ روز آینده
  • کیش آب و هوای ۳۰ روزه
  • پیش‌بینی آب و هوای قشم در ۳۰ روز آینده
  • آب و هوای قشم در تیرماه
آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

فصل هایی که بهترین زمان سفر به قشم هستند

آب و هوای قشم، در اوایل بهار تا اواسط اردیبهشت ماه و همچنین اواسط پاییز و کل فصل زمستان می تواند مناسب ترین آب و هوا برای مسافرت و گردشگری باشد.

معمولا ماههای زمستان مانند دی و بهمن بهترین آب و هوای قشم برای بازدید از این جزیره می تواند باشد. به دلیل دمای بالا و رطوبت سنگین و زیاد در فصل تابستان قیمت تورهای گردشگری به جزایر جنوبی ایران مانند قشم و کیش پایین است.

اگر می توانید در برابر گرمای شدید قشم در تابستان مقاومت کنید، این زمان فرصت خوبی برای استفاده از قیمت های ارزان هم در خرید و هم در رزرو تور، برای شما می تواند باشد.

جاذبه های دیدنی در جزیره ای دیدنی

بهترین زمان برای دیدن جاذبه‌های طبیعی، به طور حتم زمانی است که این جزیره آب و هوای مناسبی داشته باشد. همچنین کسانی که علاقه مند به سکوت و خلوتی محیط هستند بهتر است دیدن جاذبه های طبیعی قشم را به تعطیلاتی مانند تعطیلات عید نوروز موکول نکنند. در این زمان بیشترین حجم مسافر به قشم وارد می شود.

دیدن غروب دل انگیز آفتاب را در این جزیره از دست ندهید. وجود صدف های مختلف، مرجانهای زیبا، انواع مرغان دریایی در ساحل جزایر ناز یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی قشم است.

جزیره هنگام قشم هم با وجود ساحلی از صخره و شن یکی از منحصر به فردترین سواحل ایران به شمار می رود. دیدن دلفین ها در هنگام شنا در دریای آبی خلیج فارس، مشاهده جبیر( نوعی آهو)، دیدن کروکودیل های ایرانی و دره ستارگان با آن اشکال عجیب و غریب سنگی، مشاهده تنگه چاهکوه قشم و ده ها پدیده دیگر عجیب زمین شناختی در قشم، دلایل خوبی برای سفر به آنجا هستند.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

بهترین زمان مناسبت‌ها و مراسم‌های محلی قشم

بهترین زمان سفر به قشم علاوه بر اینکه به تعطیلات و آب و هوای قشم بستگی دارد، به عوامل دیگری همچون برگزاری مراسم و مناسبت های محلی هم می تواند وابسته باشد.

بومیان جزیره قشم و جزایر اطراف آن هم مانند اکثر ساکنین مناطق مختلف ایران، مراسم و سنت های شیرین خود را دارند. مراسمی که شاید در جای دیگری از ایران آن را نتوانیم ببینیم.

جشن ها و سنت های قشم به خوبی توانسته هویت خود را در طول سالهای متمادی حفظ کند. به طوری که می توانیم برگزاری این جشن ها را از عوامل مهم در جذب توریست بدانیم.

به عنوان مثال جشن نوروز صیاد که در تابستان و اواخر تیرماه هر سال برگزار می شود، یکی از این مراسم هاست.

در جشن نوروز صیاد نه ماهیگیری برای صید به دریا می رود و نه کسی در این روز ماهی می خورد! به عقیده مردم محلی در این زمان ماهی ها مشغول تولیدمثل هستند و نباید به حریم شان وارد شد.

در عوض به رقص و شادی در ساحل و شنا در دریا می پردازند. غذای محلی می خورند و ترانه های محلی می خوانند.

جشن نخل و خرما که در انتهای تابستان و رسیدن خرما اتفاق می افتد هم از دیگر مراسم های مهم قشم است.

مراسم دعا برای بارش باران، جشن میگو، برگزاری انواع نمایشگاههای صنایع دستی قشم مانند حصیر و زنبیل‌بافی، مراسم مولودی خوانی و همراهی کاروان شتر همگی از جمله مراسم و سنت های محلی قشم هستند.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

به طور کلی بهترین زمان مناسبت‌ها و مراسم‌های محلی قشم اواخر تابستان است. شما می توانید با توجه به اینکه تا حدودی هم گرما رو به کاهش گذاشته، این زمان را برای سفر به قشم انتخاب نمایید.

گردشگری برنامه‌ریزی شده با پیش بینی آب و هوای قشم

اگر از آن دسته افرادی هستید که با حساب و کتاب اساسی به سفر می روید، پس باید پیش بینی آب و هوای قشم را قبل از سفر در نظر داشته باشید. شما می توانید

خیلی راحت پیش‌بینی آب و هوای قشم در ۳۰ روز آینده را از طریق وب سایت سازمان هواشناسی داشته باشید. البته این پیش بینی برای فصول سرد مانند زمستان و اوایل بهار بیشتر کارایی دارد.

چون با وجود اینکه دمای هوا و رطوبت در این بازه زمانی مناسب است اما بارش باران می تواند غافلگیرکننده باشد. مخصوصا برای آن دسته از مسافرانی که می خواهند در چادر به سر ببرند.

میزان شرجی بودن در جزایر جنوبی ایران مانند قشم و کیش در تابستان بسیار بالاست. شما اگر قصد سفر به کیش را هم دارید، حتما پیش بینی در مورد آب و هوای کیش را هم در نظر داشته باشید.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

هواشناسی کیش چند روز آینده

ایستگاه‌های هواشناسی کیش ۱۰ روز آینده را تماماً آفتابی و صاف بعضی روزها با ابرهای پراکنده پیش بینی کرده اند.

در این ماه هیچ بارشی را در کیش مشاهده نمیکنیم و بیشترین دمای هوای جزیره‌ کیش در این ۱۰ روز 33 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. کمترین دمای هوای جزیره‌ کیش نیز 22 درجه سانتی‌گراد است

تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود ۱۶ درجه است. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان ۱۲ درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود ۲۸ درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره است.

به طور کلی آب و هوای قشم، بسیار نزدیک به کیش است. به طوری که میتوانید با پیش بینی شرایط آب و هوایی یکی از این دو تا حدودی به آب و هوای دیگری هم پی ببرید.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

کیش آب و هوای ۳۰ روزه

آب و هوای کیش در 30 روز آینده هم مانند 10 روز اول آن است آب و هوای کیش در تیرماه در بیشتر روزها حدود 37 درجه و تیرماه از  بهترین ماه ها برای تفریحات دریایی در کیش است.

آب و هوای قشم در تیرماه

آب و هوای قشم در تیرماه گرم است ولی با وجود تاکسی های کولر دار و ساحل های خنک و خلوت قشم حتی در فصول گرم هم سفر به قشم خالی از لطف نیست .

بالاترین و پایین‌ترین میانگین دمایی در این بازه 35 درجه‌ی سانتی‌گراد در حالت بیشینه و 30 درجه‌ی سانتی‌گراد در حالت کمینه است.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

به شما پیشنهاد میکنم رأس ساعت 6 صبح کنار ساحل زیبای قشم طلوع افتاب را به نظاره بنشینید و  اگر قصد سفر به قشم دارید این ماه شرایط مناسب‌تری برای سفر خواهد بود.

نمی‌توان با قاطعیت بهترین فصل سفر به قشم را مشخص کرد زیرا از جهتی دمای هوا ممکن است دشواری‌هایی ایجاد کند ولی بسیاری از تفریحات تابستانی و آبی تنها در این فصل و در این آب و هوا ممکن است.

در فصل های سرد سال گاهی باران های موسمی و بارندگی های شدید ممکن است ورود و خروج شما را به جزیره سخت و دشوار کند ولی در فصول تابستان با خیال آسوده هم از تفریحات جذاب آبی جزیره لذت ببرید و هم از بابت بارندگی های موسمی خیالتان راحت باشد و هر ساعتی که خواستید میتوانید به جزایر ناز،هنگام، … بروید ، بااین‌وجود ازلحاظ زمانی بسیاری معتقدند بهترین فصل سفر به قشم در زمستان و اوایل فروردین است.

باوجود باران‌های موسمی و کاهش دما در فصل‌های سرد، نمی‌توان با قاطعیت بهترین فصل سفر به قشم را مشخص کرد بااین‌حال بسیاری معتقدند که زمستان و اوایل بهار بهترین فصل سفر به قشم است.

آب و هوای قشم، مناسب برای دیدن دیدنی ها

علاوه بر قشم آب و هوای کیش در ایام عید نیز گرم ولی همچنان برای سفر مناسب است. ایام عید ازآنجایی‌که فصل سفر است، جزیره‌های قشم و کیش از مسافران و گردشگران مختلف داخلی و خارجی مملو خواهد بود.

برای افرادی که از مکان‌های شلوغ خوششان می‌آید این وضعیت می‌تواند مطلوب باشد اما برای بسیاری از افراد این عامل می‌تواند تعیین‌کننده‌ی بهترین فصل سفر به قشم و کیش باشد.

کلام نهایی

آب و هوای قشم، به گونه ای است که با توجه به شرایط دلخواه خود در فصل های مختلف امکان سفر به این جزیره را دارید. اما قطعا در فصل پاییز و زمستان با توجه به آب و هوای مطلوب به شما خیلی خوش خواهد گذشت.