از زیبایی های جزیره هنگام تا آرامش در هتل آوینا

جزیره هنگام یکی از کوچک ترین جزایر جنوبی کشور است که نزدیک به جزیره قشم می باشد.

وسعت این جزیره حدود 36 کیلومتر مربع است اما در همین وسعت کم، دیدنی های زیادی را در خود جای داده است؛ سواحل بسیار زیبا، پارک کروکودیل، آکواریوم طبیعی و … . برای رسیدن به جزیره هنگام تنها یک راه وجود دارد و آن هم از طریق جزیره قشم است.

یعنی شما به هر شکلی که سفر کنید، باید ابتدا به قشم و سپس جزیره هنگام بروید.

در این مقاله می خواهیم به جزئیات جذاب بیشتری از جزیره هنگام بپردازیم. پس ما را دنبال کنید تا با زیبایی ها و امکانات تفریحی آن بیشتر آشنا شوید.

جزیره هنگام

مختصری از هنگام

این جزیره کوچک اما پر ماجرا به 3 بخش تقسیم می شود: بافت قدیم، بافت جدید یا روستای ماشی و روستای غیل. مجموع جمعیت ساکن در هنگام حدود 750 نفر است که همگی در بافت جدید ساکن هستند. در واقع بافت قدیم جزیره بدون سکنه است.

برای گردش در هنگام کافی است یک روز کامل را اختصاص دهید تا بتوانید جاذبه های آن را ببینید. زندگی در این جزیره زیبای جنوب، به دور از تکنولوژی است و مردم آن یک زندگی کاملا سنتی دارند که همین موجب جذابیت آن برای ما مردم شهری شده است.

جزیره هنگام را با نام های دیگر نیز ممکن است یاد کنند؛ مانند هنیام، هنگاما، هنجام و انگام.

تاریخچه جزیره هنگام

برای دانستن تاریخچه این جزیره زیبا کافی است کمی در بازارچه های آن قدم زنید و با بومی های جزیره هم صحبت شوید. آن ها با گویش زیبای خود، داستان زیبای جزیره را برایتان بازگو می کنند.

قرار داشتن هنگام در مرز ایران با کشورهای عربی و نیز غنی بودن آن، موجب چشم داشت بسیاری از کشورهای عربی و حتی اروپایی بود. همین امر موجب بروز جنگ های فراوان و به استعمار درآمدن این منطقه شد.

در دوره صفویه جزیره هنگام تحت استعمار پرتغالی ها و در دوره قاجار تحت استعمار انگلیسی ها قرار داشت. در این میان برخی پادشاهان عمانی هم ادعای مالکیت آن ها را داشتند. این بلاتکلیفی تا سال 1307 ادامه داشت تا اینکه رضا شاه پهلوی، برای همیشه این جزیره را از استعمار متجاوزان، خارج کرد.

جزیره هنگام کجاست؟

جزیره-هنگام-در-نقشه

اگر موقعیت جزیره هنگام روی نقشه را بررسی کنید، خواهید دید که در قسمت جنوبی جزیره قشم قرار دارد. مسیر قشم تا جزیره هنگام را می توانید طی تقریبا 1 ساعت طی کنید. فاصله مرکز قشم تا جزیره هنگام تقریبا 53 کیلومتر است اما اگر نسبت به بخش جنوبی قشم بخواهیم بگوییم، هنگام در فاصله 2 کیلومتری جنوب قشم قرار دارد.

همچنین فاصله بین جزیره هنگام تا بندرعباس حدود 79 کیلومتر است که از لحاظ زمانی، حدود 1 ساعت و نیم از هم فاصله دارند. البته فاصله زمانی هنگام تا قشم یا بندرعباس بسته به اینکه با لنج یا قایق های تندرو سفر کنید، متغیر است.

نکته جالبی که در مورد جزیره هنگام وجود دارد این است که در آن اثری از هیچ اتومبیل و خیابانی نیست! یعنی شما برای رفت و آمد در جزیره باید پیاده مسیرها را طی کنید. در واقع این جزیره جزو معدود نواحی کشور است که از شلوغی های شهری به دور است.

راه های دسترسی به هنگام

برای رسیدن به جزیره هنگام باید حتما به قشم سفر کنید و سپس از طریق اسکله کندالو یا شیب دراز به جزیره هنگام بروید. برای رسیدن به قشم چند راه وجود دارد:

 • سفر هوایی به مقصد فرودگاه بین المللی قشم
 • سفر دریایی توسط لنج یا قایق های تندرو در اسکله های های شهید باهنر و شهید حقانی از بندر عباس
 • سفر دریایی از بندر پل واقع در شهرستان خمیر

فعالیت اسکله شیب دراز از ساعت 8 صبح برای جابجایی گردشگران آغاز می شود و از همین رو، معطلی برای رسیدن به جزیره هنگام نخواهید داشت. فاصله زمانی این اسکله تا جزیره هنگام حدود 10 دقیقه است.

البته اگر در شهر قشم مستقر هستید و می خواهید به هنگام بروید باید بدانید که فاصله شما تا اسکله کندالو حدود 50 کیلومتر است و تقریبا 45 دقیقه تا اسکله فاصله دارید.

بهترین زمان برای مسافرت به هنگام

شیب-دراز-جزیره-هنگام

همه ما می دانیم که آب و هوای خطه جنوبی کشور گرم است؛ گاهی گرم و خشک و گاهی گرم و شرجی. میزان شرجی بودن هوا در جزیره ها به دلیل احاطه شدن توسط دریا بیشتر از مناطق شهری است.

بسیاری از علاقمندان برای سفر به جزیره هنگام، این سوال برایشان مطرح است که بهترین زمان برای مسافرت به جزیره هنگام چه فصلی است؟

در وصف گرمای نقاط جنوبی تنها این را بگوییم که مردم این خطه از اوایل بهار تا آبان و حتی آذر ماه از کولرهای آبی و گازی استفاده می کنند!

بنابراین قطعا مشخص است که چه زمانی برای گشت و گذار در جزیره هنگام مناسب تر است. اگر در فصل تابستان به جزیره سفر کنید باید فکر گردش روزانه را از ذهن خود بیرون کرده و به دیدنی های شبانه هنگام، قانع شوید.

اما پیشنهاد ما برای سفر به این جزیره فصل پاییز و زمستان است. اما اگر بخواهید با دلفین ها همبازی شوید می توانید تا اواسط اردیبهشت ماه هم به جزیره سفر کنید. دلفین ها از اواسط پاییز تا اردیبهشت در این منطقه مشاهده می شوند.

جزیره هنگام در فصول پاییز و زمستان مانند مناطق مرکزی و شمالی سرمای طاقت فرسایی ندارد بلکه خنکای مطبوعی است که لذت سفر را دوچندان می کند.

آشنایی با جاذبه های دیدنی جزیره هنگام

جزیره هنگام وسعت زیادی ندارد اما جای جای آن دیدنی و پر از زیبایی است. به گونه ای که تا به آن سفر نکنید، باور نخواهید کرد که جزیره ای به این کوچکی چگونه چنین زیبایی هایی را در خود جای داده است. در ادامه با جاذبه های دیدنی و گردشگری هنگام آشنا خواهید شد.

سواحل زیبای جزیره هنگام

ساحل-هنگام

در هنگام 5 ساحل معروف با زیبایی های منحصربفرد وجود دارد که عبارتند از:

 • ساحل نقره ای: یکی از معروف ترین ساحل های جزیره هنگام است که ماسه هایی به رنگ مشکی و نقره ای دارد. به گونه ای که با ورود به آن فکر می کنید بر روی توده ای اکلیلی قدم می گذارید.
 • ساحل هنگام: ساحل هنگام، همان محلی است که پس از قایق سواری از قشم؛ در آن پیاده می شوید. در عین حال شلوغ ترین و پرترددترین ساحل جزیره هنگام نیز محسوب می شود. در این منطقه شما می توانید هم سواحل شنی و هم سواحل صخره ای را مشاهده کنید.
 • ساحل درخشان: یکی از بهترین مناطق برای شبگردی در هنگام، ساحل درخشان است. در برخی مواقع رنگ آب در این ساحل، به آبی درخشان تبدیل می شود و گویی ستاره ها از آسمان به زمین آمده اند! در حالی که این درخشش را مدیون ذفیتوپلانکتون های دریایی هستیم که در مواقع ناآرام بودن از خود نور ساطع می کنند. البته امروزه با توجه به تغییرات ایجاد شده در اکوسیستم، کمتر شاهد رخداد این پدیده زیبا هستیم.
 • ساحل بکر خنیزی: یکی از نقاط بکر و دست نخورده جزیره هنگام همین ساحل است. در این ساحل و دریای آن موجودات جدیدی را خواهید دید. از همین رو توصیه می شود برای شنا در آب های این ساحل، از عینک شنا استفاده کنید.
 • ساحل کله خماسی: از سواحل صخره ای جزیره هنگام است که وجود صخره های مرتفع در آن، موجب زیبایی این ساحل شده است. این منطقه برای شناگران ماهر و ماجراجویانی که به شیرجه زدن از ارتفاع علاقه دارند، بسیار محبوب است.

دهکده کوچک ماهیگیری

دهکده-کوچک-ماهیگیری-درجزیره-هنگام

دهکده ماهیگیری به ساحل هنگام وصل است. علت نامگذاری این دهکده را می توان ماهیگیرانی دانست که پس از صید، بلافاصله وارد بازار شده و هرآنچه آشپزان نیاز دارند، به آن ها می دهند. از همین رو این دهکده به غذاهای محلی و لذیذش معروف شده است که همگی از مواد اولیه تازه تهیه می شوند.

در این منطقه شما به عنوان گردشگر می توانید تمامی مراحل طبخ غذا را مشاهده کنید. در دهکده کوچک ماهیگیری خبری از رستوران های مجلل نیست و پذیرایی از گردشگران با میز و صندلی های چوبی و اغلب قدیمی صورت می گیرد.

پارک کروکودیل یا نوپک

پارک-کروکودیل-جزیره-هنگام

تاریخ تاسیس این پارک به سال 1389 برمی گردد اما ورود کروکودیل ها به آن در سال 1390 و تولید مثل آن ها از سال 1392 بوده است.

در این پارک شما می توانید از تخم تا بالغ ترین گونه کروکودیل ها را ببینید. البته علاوه بر کروکودیل، از سایر انواع خزندگان و پرندگان نیز در این پارک نگهداری می شود.

نخلستان های پر روزی هنگام

نخلستان های جزیره هنگام زیبایی خاص خود را داشته و اغلب برای عکاسی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در کنار این زیبایی سود دیگری هم برای بومی های این منطقه دارد. بخشی از خرمای این نخلستان ها صادر شده و بخشی دیگر در بازارهای جزیره به فروش می رسد.

بنابراین اگر در فصل برداشت خرما به جزیره هنگام و نخلستان ها سفر کنید، می توانید خرمای تازه را در همین نقاط تهیه کرده و حتی به کمک محلی ها، به چیدن خرما از درختان نخل بپردازید.

کشتی پرتغالی ها

کشتی-پرتغالی-ها-جزیره-هنگام

همانطور که در بخش تاریخچه اشاره کردیم، جزیره هنگام برای مدتی مستعمره پرتغالی ها بود. آن ها پس از جنگ جهانی برخی تجهیزات خود را در این جزیره رها کردند.

این کشتی به گل نشسته نیز باقیمانده همان روزها است که امروزه به یک اکوسیستم برای ماهی های خلیج فارس تبدیل شده است.

تاسیسات بندری انگلیسی ها

برخورداری از ساحل مناسب برای پهلوگیری کشتی ها در هنگام، قرار داشتن جزیره در منطقه استراتژیک و داشتن چاه های آب شیرین موجب اهمیت آن برای انگلیسی ها و تسلط آن ها بر جزیره شد.

انگلیسی ها در مدتی که جزیره را تصرف کرده بودند، تاسیسات و بناهاب مسکونی ایجاد کردند که امروزه به عنوان آثار تاریخی از آن ها یاد می شود. به علاوه در سال 1904 برای برقراری ارتباط سریع بین هنگام و جاسک، خط تلگرافی ایجاد کردند.

سنگ مادر و دختر

سنگ-مادر-و-دختر-جزیره-هنگام

سنگ مادر و دختر شبیه چهره انسان هستند و در روستای غیل قرار دارند. به گفته بومیان این منطقه افسانه آن به زمان های دور برمی گردد که یک مادر و دختر در حال فرار از زورگویان بوده و از خدا می خواهند که آن ها را نجات دهد.

خداوند نیز آن ها را به سنگ تبدیل می کند تا برای همیشه در امان باشند.

بازارگردی در هنگام

بازارجزیره-هنگام

در هنگام بازارچه و غرفه های سنتی قرار دارد که اغلب ساخته شده از چوب هستند. در این بازارها محصولات متنوعی یافت می شود که اغلب ساخته دست بومیان این جزیره بوده و از جنس صدف هستند.

با ورود به بازار جزیره هنگام و غرفه های سنتی، رنگارنگ بودن غرفه ها و لباس های محلی و برقع زنان فروشنده چشم ها را خیره می کند؛ زیبایی و اصالتی که خاص این منطقه است.

از این بازارها شما می توانید سوغاتی و حتی خوراکی های محلی خریداری کرده و با مردم محلی نیز کمی معاشرت کنید.

چه تفریحاتی در جزیره هنگام وجود دارد؟

در جزیره هنگام برخلاف بسیاری از شهرها، خبری از تفریحات هیجانی و مدرن نیست. همچنین به علت وجود جانداران دریایی گوناگون، شنا در دریا نیز با محدودیت هایی همراه است. اما بدون تفریح هم که نمی شود!

این جزیره هم تفریحات خاص خود را دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آکواریوم طبیعی هنگام

آکواریوم-طبیعی-جزیره-هنگام

در آکواریوم طبیعی جزیره هنگام انواع ماهی های رنگارنگ و آزاد، مرجان های زیبا، خرچنگ ها، عروس دریایی و به طور کلی انواع مختلفی از موجودات دریایی را خواهید دید.

آب این آکواریوم بسیار شفاف است و مسافرین می توانند از روی قایق به همه موجودات و قسمت های درونی آب، دید داشته باشند. همچنین امکان غذا دادن به ماهی ها و دیدن آن ها از نزدیک برای گردشگران فراهم است.

تنها کافی است صبر کنید تا ماهی ها به سطح آب برسند.

تمامی این زیبایی ها بدون نیاز به غواصی قابل تجربه کردن است.

ترشح آدرنالین با شاتل و بناناسواری

شاتل-سواری-جزیره-هنگام

عنوان مهیج ترین تفریح جزیره هنگام را می توان به شاتل سواری نسبت داد! شاتل و بنانا نوعی قایق بادی هستند که با یک طناب به قایق موتوری وصل شده و توسط آن در نوار ساحلی به حرکت در می آیند.

این قایق های بادی همزمان با موج ها بالا و پایین شده و هر لحظه حس می کنید که قرار است در آب بیافتید! برای پیشگیری از چنین اتفاقی اغلب قایق های موتوری به قسمت های عمیق دریا نمی روند.

طراحی های ظریف با حنا

نقش-حنا-جزیره-هنگام

ایجاد طرح حنا روی دست و پا یکی از هنرهای زنان جزیره هنگام است که مورد استقبال بسیاری از گردشگران خانم قرار دارد.

زنان هنرمند جزیره با ایجاد طرح های زیبا برای گردشگران، یادگاری موقتی برای آن ها از خود به جا می گذارند.

بازی با دلفین ها

دلفین-ها-جزیره-هنگام

گفتیم که دلفین ها در فصول خاصی در جزیره حضور دارند و در این مدت با گردشگران و قایق هایی که به نزدیکی آن ها می آیند، همبازی می شوند. البته اگر حضور قایق ها و گردشگران زیاد و خارج از حوصله آن ها باشد به زیر آب رفته و قابل رویت نخواهند بود.

به گفته بومیان جزیره، بهترین زمان برای بازی با دلفین ها صبح زود است. آن ها در مواقع خاصی از سال برای تولید مثل به این جزیره آمده و حضورشان دائمی نیست.

نکاتی که پیش از سفر به هنگام باید بدانید!

با توجه به شرایط ویژه جزیره هنگام لازم است برخی نکات را پیش از سفر در نظر داشته باشید:

 • در سفر به جزیره هنگام حواستان باشد که به محیط زیست آسیبی وارد نکنید.
 • به ارزش ها و عقاید بومیان جزیره احترام بگذارید.
 • به همراه داشتن پول نقد؛ زیرا در جزیره کارتخوان بسیار کمیاب است.
 • با توجه به اینکه تمامی جزیره را باید پیاده طی کنید، به همراه داشتن کفش مناسب برای پیاده روی الزامی است.
 • داشتن عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر و کرم ضد آفتاب برای پیشگیری از آفتاب سوختگی لازم است.
 • برای شنا در محل مناسب از بومی ها کمک بگیرید زیرا محل مخصوصی در این جزیره برای شنا وجود ندارد. به علاوه اگر شنا بلد نیستید، در این دریا شنا نکنید.
 • حین شنا مراقب توتیای دریایی و خرچنگ ها باشید. توتیاها تیغ های تیزی دارند که در صورت برخورد با بدن خطری برای سلامت ایجاد نمی کنند اما درد آن ها برای مدتی باقی می ماند.

سوغاتی جزیره هنگام چیست؟

سوغاتی-جزیره-هنگام

خرید سوغاتی همواره یک بخش اصلی برای تمامی سفرها است. در جزیره هنگام شما می توانید موارد زیر را به عنوان سوغاتی خریداری نمایید:

 • خوراکی های محلی
 • ادویه های خاص جزیره که دارای رنگ و طعم ویژه ای هستند.
 • روغن کوسه
 • دست سازه هایی از جنس صدف

غذاهای محلی جزیره زیبای هنگام

غذای-محلی-هنگام

از معروف ترین غذاهای جزیره هنگام می توان به دوپیازه میگو، سمبوسه میگو، انواع ماهی ها، حواری میگو و … اشاره کرد. یک غذای محلی به نام سوراغ نیز در این منطقه طبخ می شود که مواد اولیه آن خاک سرخ جزیره است.

در غذاهای محلی هنگام از ادویه و سبزیجات خاصی استفاده می شود که طعم های جدید و لذیذی ایجاد می کنند.

آیا جزیره هنگام از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است؟

جزیره هنگام از سادگی خاصی برخوردار است و از همین رو بسیاری از امکانات رفاهی مدرن مانند رستوران های لوکس و هتل های چندستاره در آن یافت نمی شود.

اما فروشگاه، سرویس های بهداشتی، رستوران های معمولی و مواردی از این قبیل در سطح جزیره وجود دارد که می توانید تا حدی نیاز خود را برطرف سازید.

جزیره هنگام در شب

جزیره-هنگام-در-شب

در بخش های قبل تا حدودی از جاذبه های شبانه جزیره هنگام گفتیم اما به علت سختی اقامت در این جزیره، اغلب افراد موفق به گشت و گذار شبانه در جزیره نمی شوند و تا غروب، به قشم بر می گردند.

جزیره هنگام در شب برای افرادی مناسب است که به کمپینگ علاقمند بوده و تجربه سفرهای این چنینی را داشته اند.

بهترین محل اقامت در جزیره هنگام کجاست؟

گفتیم که در جزیره هتل های مجللی وجود ندارد و شاید چند اقامتگاه کوچک با امکانات محدود وجود داشته باشد. به هر حال اگر می خواهید شب را در جزیره مستقر شوید، 3 راه برایتان وجود دارد:

 • به اقامتگاه های جزیره با حداقل امکانات کفایت کنید.
 • هنگام غروب به قشم باز گردید.
 • کمپینگ

کمپینگ در عین جذابیت سختی های خود را دارد و هر کسی نمی تواند در این شرایط قرار بگیرد. تحمل امکانات محدود نیز به همین شکل، برای همه افراد امکان پذیر نیست.

از همین رو بهترین راه بازگشت به قشم و اسکان در محل اقامت اصلی است. زیرا در هر صورت بازدید از جاذبه های جزیره اغلب نیاز به شب مانی را ندارد و شما می توانید یک صبح تا غروب تمامی آن را بگردید.

فاصله جزیره هنگام تا هتل آوینا

برای رسیدن به جزیره هنگام از هتل آوینا ابتدا باید به اسکله شیب دراز بروید. فاصله هتل تا این اسکله از نوار ساحلی 52.5 کیلومتر (حدود 50 دقیقه) و از داخل درگهان 65.2 کیلومتر (حدود 1 ساعت) است.

از اسکله شیب دراز تا جزیره هم گفتیم که حدود 10 دقیقه فاصله است.

فاصله-هتل-آوینا-اجزیره-هنگام

و در آخر

با توجه به تمامی مطالب فوق، می توان دریافت که جزیره هنگام با تمام کوچکی خود، زیبایی های منحصربفردی دارد که می تواند سفری خاطره انگیز برای گردشگران رقم بزند.

اما اگر جزو آن دسته افرادی هستید که آرامش حین اقامت در سفر برایتان اهمیت دارد، بهتر است صبح زود به جزیره رفته و غروب با آخرین قایق ها به قشم بازگردید.

به هر حال جزیره هنگام از تکنولوژی و بسیاری امکانات دور است و شاید برای برخی از شما اقامت در آن دشوار باشد.