آداب و رسوم مربوط به ازدواج در قشم

حنابندان در قشم

نقش حنا در قشم بسیار مشهور است، برای برگزاری جشن حنابندان نیز، نقوش زیبایی از حنا برای عروس و بر روی دست، پا و شانه عروس کشیده می‌شود. از آنجا که کشیدن این نقش‌ها چند روز به طول می‌انجامد، طراحی و اجرایش از دو روز قبل انجام می‌شود و طی این دو روز، به داماد، اجازه دیدن عروس داده نمی‌شود. مادر و خواهران داماد باید پیش از مراسم حنابندان در قشم، خنچه‌هایی از لباس، لوازم آرایش، کیف و کفش برای عروس به رسم هدیه ببرند و عروس نیز باید با پوشیدن یک لباس سبز بلند وارد مجلس شود.

آداب و رسوم مربوط به ازدواج در قشم - حنابندان
آداب و رسوم مربوط به ازدواج در قشم - حنابندان

جهیزیه و مراسم عقد در قشم

خرید جهیزیه در قشم بر عهده داماد است! عروس و داماد پس از برگزاری مراسم عروسی می‌توانند در خانه پدر داماد بمانند تا خرید لوازم خانه تکمیل شود و سپس به خانه خود بروند. علاوه بر این‌ها تهیه مخارج جشن عروسی نیز بر عهده داماد است، داماد باید چندین لباس سنتی برای عروس خریداری کند، زنان خانواده داماد طی چندروز به خانه عروس رفته و هدایای متنوعی از پارچه تا طلا را برای او می‌برند.

مراسم عروسی در قشم

مراسم عروسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگ مردم جزیره قشم را تشکیل می‌دهد، مراسمی کاملا سنتی و دیدنی. تا چندروز پیش از برگزاری مراسم، کسی اجازه ندارد چهره عروس را ببیند. جشن عروسی به صورت جداگانه در خانه عروس و خانه داماد برگزار می‌شود. یکی از بهترین غذاهای محلی قشم، به نام هواری پخت شده و میهمانان را با این غذا پذیرایی می‌کنند. اتاقی در خانه عروس به شکل حجله تزئین می‌شود و چندروزی پس از مراسم عروسی، عروس و داماد در این حجله می‌مانند و حتی تزئینات آن نیز تا روز آخر اقامت آن‌ها تغییر نخواهد کرد. داماد را پس از صرف شام با موسیقی و رقص به خانه عروس می‌برند، مردم برای دیدن داماد به حجله می‌روند و عروس نیز با توری بر روی صورت به حجله وارد می‌شود. زنان نیز با ریختن شاباش و نقل و شکلات به حجله می‌روند ولی پس از مراسم تا 3 روز کسی اجازه دیدن عروس و داماد را ندارد.

آداب و رسوم مربوط به ازدواج در قشم - مراسم عروسی

مراسم هفت شبی

یکی دیگر از مراسم مربوط به ازدواج در قشم، مراسم هفت شبی نام دارد. این مراسم برای ادای احترام به بزرگترها برگزار می‌شود، به این شکل که 7 روز پس از مراسم عروسی، عروس به خانه بزرگترها از جمله خانه خانواده داماد می‌رود.